به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۲ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: موسیقی
نام کاربری: xavisam
پیام: ۳,۲۵۴
عضویت از: ۲۴ خرداد ۱۳۸۹
از: Mashad
طرفدار:
- xavi
- spain
- pep
گروه:
- کاربران عضو
دزدان دریایی موسیقی

دزدی، دزدی است... چه سرقت مسلحانه از بانک باشد، چه زدن کیف پول در مترو و چه سرقت ادبی یا هنری از اثری ثبت شده، بدون رعایت حق کپی رایت. تصویر همهٔ این کارها زننده است و فاعلش را با صراحت تمام «دزد» میخوانیم؛ قاچاقچی یا آرتیست گونهاش، فرقی نمیکند.

شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام شنیدن آهنگی، مدام با خودتان کلنجار بروید که این آهنگ را قبلا کجا شنیدهاید؟! به نظرتان آشنا میآید و حتی میتوانید ملودیاش را در حالی که اولین بار است آنرا میشنوید، زیر لب زمزمه کنید. اگر مطمئن شدید که آن قطعه را قبلاً با کلام غیرفارسی شنیدهاید، شاید منطقیترین راه در آن لحظه این است که بلافاصله موسیقی را «PAUSE» «کنید و اجازه ندهید به شعور فرهنگیتان توهین شود.

سرقت فرهنگی در ایران یکی از کم خطرترین انواع دزدی است، تنها دلیلش هم نبود حق کپی رایت درست و حسابی در حوزهٔ تولیدات فرهنگی، بخصوص موسیقی است. طرف حسابمان در این مطلب، نه جامعهٔ موسیقی پاپ است نه آهنگسازان، بلکه آن انگشت شمار آهنگ دزدانی است که حرفهای این کار را دنبال میکند. پس لطفا گاردتان را باز کنید!

چندی پیش در یکی از سایتها، مطلبی منتشر شد که در آن تاریخ درخشان آهنگهای دزدی موسیقی پاپ ایران را بهمراه آهنگ اصلی پخش کرده بود؛ لیست تکان دهندهای بود. اساتید بزرگ موسیقی پاپ، دکترها و استادهایی که با کت و شلوارهای شیک روی صحنه میروند، ملیحانه به مردم و دوربینها لبخند میزنند و وقیحانه آهنگی سرقتی را اجرا میکنند! دردناکتر از هر چیز، این است که همه جا- چه پشت کاور آلبومش و چه در برنامهٔ تلویزیونی- با اعتماد بنفس، در معرفی شناسنامهٔ آهنگ، میگوید: آهنگساز و تنظیم کننده،» خود بنده «! یا اگر خیلی متواضع باشد» دوست خوبم آقای.... ».

کار از حیا یا دل و جرات گذشته است! در صورتی که تمام این دغدقهها و کشمکشها با آوردن نام صاحب اصلیِ اثر، حل میشود؛ یا مثلا جملهٔ ناقابلِ» با اقتباس از... «اما حتی زیر بار همین هم نمیروند!

موسیقی پاپ روز ایران، از نظر موسیقایی به پاپ شمال خاورمیانه و ترکیه شباهت بسیاری دارد. عامه پسند و ریتمیک بودن، از مهمترین ویژگیهایش است؛ همین باعث شده تا چهرههایی که مارکت پاپ را در دست دارند و اسمشان همه جا سر زبانهاست، برای اینکه - در ماراتن قدیمیترها و جدیدهایی که با سرعت عجیبی هر روز وارد این عرصه میشوند- عقب نماند، سادهترین و سریعترین راه را انتخاب کردند، آن هم این است که هر روز صبح مجموعه کارهای برتر ماه کشورهای عربی، آسیایی، روسی و... را گوش میکنند و هر کدام شعرشان بهتر رویش نشست را انتخاب کنند! همانند اتفاقی که چندی پیش برای بسیاری از آهنگهای پرطرفدار ترکی افتاد، که اتفاقاً در ایران هم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

بعد از پروسهٔ انتخاب آهنگ، نوبتی هم که باشد، نوبت تنظیم مجدد است، که عملاً هیچ تغییری در کار نیست! حداکثر تلاششان منجر به تغییر در سازبندی موسیقی میشود؛ مثلاً اگر ملودیای با ساکسیفون زده شود، همان را عیناً با کیبورد مینوازند...

این اتفاقی است که مربوط به سال یا دههٔ خاصی نمیشود، در گذشته هم» آهنگ دزدی «وجود داشت، اما نه بشدت امروز. در آنزمان آهنگهای راک.اند. رول غربی، بیشتر مورد توجه موزیسینها قرار میگرفت؛ بهمین دلیل هم فضای کارهایشان اکثراً نزدیک به ریتمهای تندِ راکِ مشهور ۱۹۵۰تا ۱۹۷۰ بود.

اقتباس، کاور و دزدی در دنیای موسیقی خیلی بهم نزدیک هستند، اما جایگاه هرکدام کاملاً نسبت به دیگری متفاوت است.
اقتباس در موسیقی به این شکل است که موزیسین با الهام گرفتن از موسیقی مشهوری که در گذشته ساخته شده، اثری جدید میسازد و در آن از موسیقی الهام گرفته شده، با تغییراتی اساسی استفاده میکند که بیشتر جنبهٔ ادای احترام و ادب دارد.

در اقتباس، اجازهٔ صاحب اصلی و یا بازماندههای آن لازم است. کاور کردن فقط مختص موسیقی است که در آن آهنگی را بازخوانی میکنند که قبلاً ضبط و اجرا شده است. آهنگهایی که کاور میشوند، معمولاً تنظیم متفاوت و جدیدی خواهند داشت، بطوریکه به پایهٔ آهنگ اولیه آسیب نرسانند که قطعاً اجازهٔ رسمی تولید کننده را میطلبد.

اقتباس و کاور، شیوهٔ معقولانهای بنظر میرسد و هیچ ایرادی به آن وارد نیست، اما دزدی آهنگ که مرتکبانش برای توجیه، آنرا کاور یا اقتباس مینامند! اجازهٔ رسمی صاحب اثر را که ندارند، هیچ! در تنظیم و تغییر فرم هم بسیار ناشیانه عمل میکند.

سرقت هنری علاوه بر موسیقی پاپ، متاسفانه به موسیقی نوظهور راک داخلی هم نفوذ کرده است. کم و بیش کارهایی شنیده میشود، که اگر مخاطب کمی تیزهوش و یا شنوندهٔ خوبی باشد، به درستی میتواند متوجه شباهتها با یک اثر دیگر بشود.

موسیقی پاپ ایران در دههٔ ۷۰ که تازه جان گرفته بود، آهنگ سازان بزرگی به خود دید، که باعث شدند فضای فرهنگی جامعه در بخش موسیقی چند گام اساسی به استانداردهای موسیقی نزدیک شود. اما در همان دوران طلایی، که برخی با تمام تلاش، دستی بر سر و روی موسیقی پاپ ایران میکشیدند.

خوشمان بیاید یا نیاید، سرقت فرهنگی در ایران، با توجه به قانونهای نداشته در این زمین، کار بسیار سادهای است که معمولاً خیلی زود مخاطبانِ رایگان طلب را به سمت خود میکشاند، بدون اینکه لحظهای به این فکر کنند که با هربار مراجعه، هنرِ هنرمندان واقعی را در کفن خاموشی میپیچند
منبع:روزنامه تماشا

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۵ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: mahsa-teddybear
پیام: ۱۴۸
عضویت از: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰
از: شيراز
طرفدار:
- مسى - پيكه
- از همشون متنفرم
- برزيل
- از همشون متنفرم
- از همشون متنفرم
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
به تجربه دیدم که این رپ گوش کردن یک دوره ی گذراست برای جوونا. خیلی زود آدم می فهمه که دیگه حوصله و اعصاب حرفای صدمن یه غاز و شر و ورهای دور از دنیای "آدم" ها رو نداره.

به نظر من كه هيچ چيزى به اندازه ى موسيقى منفى نميتونه روح آدم رو داغون كنه.
چون موسيقى يه جورايى خيلى قدرت نفوذش بالاست.
من كه منفى ترين و افسرده ترين دوران زندگيمو با آهنگهاى مزخرف و فاسد پيشرو و هيچكس و ....... تجربه كردم.
آهنگ هايى كه خداييش مفتشم گرونه.
بعد از كنار گذاشتنشون كه تازه فهميدم چه بلايى سرم اومده تا حالا حتى يك بار هم نشده كه آهنگ گوش بدم. حتى يك بار!
الان بالاى 2 ساله
حتى اگه جايى برم كه آهنگ باشه ميام بيرون چون اصصصصلا ديگه اعصابشو ندارم.
بدون موسيقى هاى تند، حالا چه پاپ چه رپ چه هر چيز ديگه جدا روح آدم آروم تره.
اين رو از كسى كه هر دو مدلشو تجربه كرده بپذيريد بچه ها.
به قول يه بنده خدايى:" اگه موسيقى هاى آنچنانى خوب بودن خدا نمى گفت حرومه! چون خدا هيچ وقت بد بندشو نميخواد.
با كسى هم سر لج نداره كه بگه چون من گفتم حرومه پس گوش نديد. چون خودش ما رو آفريده و چم و خم وجودمون دستشه گفته من مى دونم براتون بده پس گوش نديد".
به نظر من كه خيلى حرف قشنگيه!
نه؟

خداوند به داوود نبى فرمود: اگر بنده هاى گنهكارم مى دانستند كه من چه اشتياقى به بازگشت آنها به سويم دارم، از شوق مى مردند!!!
۵ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: Dark_Rider
پیام: ۸,۸۵۸
عضویت از: ۶ دی ۱۳۸۸
از: كنار دريا
طرفدار:
- کارلس پویول & لیو مسی
- کرایوف
- برزیل و اسپانیا
- :D
- پپ عزیز
- پروین
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
به نظر من كه خيلى حرف قشنگيه!
نه؟

چرا حرف بسیار خوبیه
البته افراط و تفریط تو هرچی بسیار بد و زننده و باعث از بین رفتن علاقه میشه!
ببینید چیزی که حروم میشه دلیل داره من تا حالا تو چیزایی که اسلام حروم کرده به چیزی نرسیدم که اسلام گفته باشه که حرامه و اون وقت من با عقلم و یا علم امروز نتونم به خودم ثابت کنم!
مثلا گوشت خوک که حرامه!یا مشروب!یا خیلی چیزای دیگه!همشونو علم به این نتیجه رسیده که ایراداتی دارن!و اسلام از سالیان پیش گفته حرامه!
راجب به موسیقی تمام علما اتفاق نظر دارن که موسیقی هم یه نوعش حرامه!
چه نوعی؟
نوع مطرب و رقص اور یا موسیقی های که انسان رو از خودش بیخود میکنه!
حالا شما با این دلایل باید در خودتون ببینید کدوم موسیقی باعث میشه از خودتون بیخود بشید اون بر شما حرامه!حتی اگه اهنگ های مجید خراط باشه که خیلی غمگین هست و نه مطربه و نه رقص اور ولی واقعا نا امیدی اور هستش و انسانو از زندگی سیر میکنه!این حرامه چون جزی از اون مصداقی هست که علما گفتند!
ولی اینکه ما بیایم کل موسیقی رو حروم بدونیم به نظرم یه افراطه که باعث بد نام شدن خودمون میشه
خیلی ها علاقه دارن میتونن با توجه به احکام اسلامی بعضی از موسیقی ها رو گوش بدن نه به روحیشون لطمه بزنه و نه حرام باشه!
موسیقی های لایت چنین کیفت و چنین شرایطی رو دارن یا موسیقی های سنتی!

۵ خرداد ۱۳۹۰
طرفدار:
- مسى - پيكه
- از همشون متنفرم
- برزيل
- از همشون متنفرم
- از همشون متنفرم
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
موسیقی های لایت چنین کیفت و چنین شرایطی رو دارن یا موسیقی های سنتی!

منم گفتم كه منظورم موسيقى هاى تنده!

خداوند به داوود نبى فرمود: اگر بنده هاى گنهكارم مى دانستند كه من چه اشتياقى به بازگشت آنها به سويم دارم، از شوق مى مردند!!!
۵ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: Dark_Rider
پیام: ۸,۸۵۸
عضویت از: ۶ دی ۱۳۸۸
از: كنار دريا
طرفدار:
- کارلس پویول & لیو مسی
- کرایوف
- برزیل و اسپانیا
- :D
- پپ عزیز
- پروین
گروه:
- کاربران عضو
درسته!
موسیقی های تند خیلی تو روحیه ادم تاثیر داره
متاسفانه چون من خودم یه معتاد موسیقی هستم بهتون میگم میتونه خیلی رو ادم و زندگی تاثیر بزاره
موسیقی های پاپ و مخصوصا رپ میتونن باعث بشن اعصبا بهم بریزه یا برعکس ارامش داشته باشی!
ولی خوب به نظرم کلا باید در مورد موسیقی خیلی احتیاط کرد
چون یهو میبینید مثل من روزی دو ساعت گوش نکنید حالتون خوب نیست

۵ خرداد ۱۳۹۰
طرفدار:
- مسى - پيكه
- از همشون متنفرم
- برزيل
- از همشون متنفرم
- از همشون متنفرم
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
درسته!
موسیقی های تند خیلی تو روحیه ادم تاثیر داره
متاسفانه چون من خودم یه معتاد موسیقی هستم بهتون میگم میتونه خیلی رو ادم و زندگی تاثیر بزاره
موسیقی های پاپ و مخصوصا رپ میتونن باعث بشن اعصبا بهم بریزه یا برعکس ارامش داشته باشی!
ولی خوب به نظرم کلا باید در مورد موسیقی خیلی احتیاط کرد
چون یهو میبینید مثل من روزی دو ساعت گوش نکنید حالتون خوب نیست

من خودم همينطور بودم
شب ها لالاييم بود و صبح ها آلارم بيدار شدنم
ولى الان كه ترك كردم خيلى احساس آرامش ميكنم

۵ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: mahsan77
پیام: ۵۹۲
عضویت از: ۱۴ مهر ۱۳۸۸
طرفدار:
- ژاوی-مسی-پویول
- رونالدینیو
- اسپانیا
- پپ گواردیولا-سر الکس فرگوسن
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
I Love messi نوشته:

باید جوونا برن شجریان گوش بدن

مگه شجریان چشه؟
اگر به آواتارم نگاه کنید می بینید که زیاد اهل موسیقی سنتی نیستم ولی نمیتونم تحمل کنم کسی به یکی از بهترین خواننده هامون این طوری توهین (اونجوری که من استنباط کردم) کنه.

آقا کمیل نوشته:
نقل قول
ولی مثلا بیشینیم اهنگی مثل تانیا یا جیگیلی جیگیلی یا پارمیدا یا یه مشت خضعبلات از این قبیل گوش کنیم واقعا بجز هدر کردن وقت کاری نکردیم

دقیقا موافقم ولی لطفا شیش و هشت و اینجور چیزا رو جزو رپ حساب نکنین.!

Valar Morghulis
۵ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: Hero.Sniper
پیام: ۳,۵۳۰
عضویت از: ۱۰ شهریور ۱۳۸۸
از: جایی فرا سوی زمان
طرفدار:
- کارلس پویول
- یوهان کرایف
- اسپانیا
- پپ گواردیولا
گروه:
- کاربران عضو
تذکر ناظر

از این به بعد هیچگونه توهینی رو بی جواب نمیزارم .

این بار چون اتمام حجت نکرده بودم بخشیدم بار بعد مطمئنآ برخورد میکنم .

همچو سرو ایستادن در این باد
نکند پاسخش طبر باشد
۶ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: MM-Masoud
پیام: ۸,۲۷۵
عضویت از: ۲۸ دی ۱۳۸۹
گروه:
- کاربران عضو
آقا سعید یه حرفی زد که دهن منو بست
الان من اگه بگم رپ رو دوست دارم میشم جزو کسائی که ازشون بدشون میاد!!!!!
بالاخره سلیقه ها متفاوته!!شما از بچگی با موسیقی کلاسیک بزرگ شدین منم با این جور موسیقیها!!
خداییش بعضی آهنگهای رپ هست که اگه هرکس بهش گوش کنه مو رو به تن آدم سیخ میکنه!!
منم از این بچه سوسولها خوشم نمیاد!!چه اونایی که رپر هستند(که اتفاقا این نوع رپرها خیلی زیاده و باعث شده همه به رپ بدبین شن!!!)چه بچه سوسولهایی که پاپ میخونن!!!
اگه حاضرین کاملا بی طرفانه و بدون تعصب چندتا آهنگ رپ گوش کنید من چندتاشونو میگم برید دانلود کنید و ببینید که رپ فقط سوسول بازی یا شیطان پرستی و این جور چیزا نیست!!!

هیچ‌وقت به سرباز نمی‌گن «جمعه‌ها تعطیله نجنگ»
۶ خرداد ۱۳۹۰
نام کاربری: 3H.R.M
پیام: ۱,۵۰۵
عضویت از: ۷ آبان ۱۳۸۹
طرفدار:
- xavi
- pep
گروه:
- کاربران عضو
ببخشید یه پارازیت وسط بحثتون ...
نقل قول
كميل نوشته:

اهنگ مزان

تونستم اپلود كنم

این اسم خوانندش مژانه ؟ یا اسم اهنگش ؟

خب حالا قاطی بحث هم میشوم ...
نقل قول
اگه حاضرین کاملا بی طرفانه و بدون تعصب چندتا آهنگ رپ گوش کنید من چندتاشونو میگم برید دانلود کنید و ببینید که رپ فقط سوسول بازی یا شیطان پرستی و این جور چیزا نیست!!!

خب اره ... واقعا رپ قشنگ هم وجود داره ...
ولی بیشترش چرت و پرته ...

نقل قول
به تجربه دیدم که این رپ گوش کردن یک دوره ی گذراست برای جوونا. خیلی زود آدم می فهمه که دیگه حوصله و اعصاب حرفای صدمن یه غاز و شر و ورهای دور از دنیای "آدم" ها رو نداره.

دقیقا منم با این حرف موافقم .
منم تا تا پارسال فقط رپ گوش میدادم . ولی حالا میفهمم که سه سال از زندگیمو هدر دادم ... هرکس خودش اخر به همین نتیجه میرسه ...
همه ی دوستای منم به همین نتیجه رسیدن ...
هرچند که رپ قشنگ هم وجود داره ...
همین اهنگ مژان هم خیلی خوشگل بود ...
از معدود اهنگایی که از گوش دادنش خسته نشدم . الان این دهمین باره توی امروز ...

نقل قول
حتی اگه اهنگ های مجید خراط باشه که خیلی غمگین هست و نه مطربه و نه رقص اور ولی واقعا نا امیدی اور هستش و انسانو از زندگی سیر میکنه!این حرامه چون جزی از اون مصداقی هست که علما گفتند!

یعنی اهنگای مجید خراط حرامه ؟
بیخیااااااااااال ...

۷ خرداد ۱۳۹۰

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۴۸
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۳۱۱
پیام‌های جدید
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۲۰۷ پاسخ
۸,۴۹۰,۵۲۲ بازدید
۸ روز قبل
armanshah
بحث در مورد تاپیک های بخش سرگرمی
انجمن سرگرمی
۴,۶۶۶ پاسخ
۵۵۲,۲۱۹ بازدید
۱۳ روز قبل
مهدی
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۹۵ پاسخ
۱۱,۷۴۹,۱۰۳ بازدید
۱۴ روز قبل
Galaxy Alpha
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۳ پاسخ
۱,۲۵۶,۹۰۶ بازدید
۲۴ روز قبل
Activated PC
آموزش و ترفندهای فتوشاپ
انجمن علمی و کاربردی
۱۳۵ پاسخ
۴۵,۱۹۱ بازدید
۲۴ روز قبل
RealSoftPC
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۳ پاسخ
۲,۲۱۳ بازدید
۲۵ روز قبل
Crack Hints
موسیقی
انجمن هنر و ادبیات
۵,۱۰۱ پاسخ
۱,۰۲۷,۹۲۸ بازدید
۲۶ روز قبل
Activated soft
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۹ پاسخ
۴۴۰,۶۳۵ بازدید
۱ ماه قبل
javibarca
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۷ پاسخ
۷۵۱,۵۷۱ بازدید
۱ ماه قبل
رویا
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۸ پاسخ
۲,۲۲۴,۹۴۲ بازدید
۱ ماه قبل
رویا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۷,۳۰۴ بازدید
۷ ماه قبل
jalebamooz
حاضرین در سایت
۲۹۴ کاربر آنلاین است. (۲۱۱ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۲۹۴

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!